Illinois Capacitor 224PSB302K2J
224PSB302K2J picture photo
Mfg. Part Number
224PSB302K2J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 3KV RADIAL
Datasheet Download
224PSB302K2J.pdf
Availability of 224PSB302K2J
QUANTITY
224PSB302K2J Order Process
Ship out your order
Specifications of 224PSB302K2J
Internal Part NumberEIS-224PSB302K2J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package61
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC750V
Voltage Rating - DC3000V (3kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5.1 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)224PSB302K2J
Related Links224PSB, 224PSB302K2J Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
224PSB302K2J Details Description
Related parts for 224PSB302K2J
ENHANCED SINGLE CELL LITHIUM-ION datasheet.pdf
PC BOARD 4.0"X10" UNCLAD 0.1" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT89-5 datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf