Nichicon URS2AR22MDD1TD
URS2AR22MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
URS2AR22MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
URS2AR22MDD1TD.pdf
Availability of URS2AR22MDD1TD
QUANTITY
URS2AR22MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of URS2AR22MDD1TD
Internal Part NumberEIS-URS2AR22MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.5mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS2AR22MDD1TD
Related LinksURS2AR2, URS2AR22MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
URS2AR22MDD1TD Details Description
Related parts for URS2AR22MDD1TD
KNOB BLK GLOSS.625"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
LED GREEN 1000MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 8A 6-TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V 1% BP 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CORD 4 POS FEMALE/MALE 1M 22 AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 53MM datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf