CUI Inc. VHK200W-Q48-S28-DIN
VHK200W-Q48-S28-DIN picture photo
Mfg. Part Number
VHK200W-Q48-S28-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 28V 200W
Datasheet Download
VHK200W-Q48-S28-DIN.pdf
Availability of VHK200W-Q48-S28-DIN
QUANTITY
VHK200W-Q48-S28-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK200W-Q48-S28-DIN
Internal Part NumberEIS-VHK200W-Q48-S28-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK200W-DIN Series Cert of Compliance
3D ModelVHK200W-Q48-S28-DIN
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK200W-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output28V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)28 VDC @ 7.14A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)200W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 2.07" H (107.4mm x 101.9mm x 52.6mm)
Power (Watts) - Max200W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK200W-Q48-S28-DIN
Related LinksVHK200W-Q, VHK200W-Q48-S28-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK200W-Q48-S28-DIN Details Description
Related parts for VHK200W-Q48-S28-DIN
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 R/A datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.7PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TOOL SEATING 60POS 6ROW datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-FC DUPLEX datasheet.pdf
LED CBI 3MM GREEN, RED, G/Y datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21.3X68.2 GRY datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 35A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CABLE SKT datasheet.pdf