Vishay/Dale RNC50H6342FSR36
RNC50H6342FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6342FSR36
Brief Description
RES 63.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6342FSR36.pdf
Availability of RNC50H6342FSR36
QUANTITY
RNC50H6342FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6342FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H6342FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)63.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6342FSR36
Related LinksRNC50H6, RNC50H6342FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6342FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H6342FSR36
FIXED IND 100UH 600MA 610 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 5.325MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CABLE STR MALE-FEMALE 5POS 6' datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf