| Internal Part Number | EIS-2256R-06J | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 2.7µH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 3.41A | |
| Current - Saturation | 3.41A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 34 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm) | |