FFF H521705100J0G
H521705100J0G picture photo
Mfg. Part Number
H521705100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
500 TB SPR PLU F/SCREW
Datasheet Download
H521705100J0G.pdf
Availability of H521705100J0G
QUANTITY
H521705100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H521705100J0G
Internal Part NumberEIS-H521705100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesH5
PackagingBulk
TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Positions Per Level21
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H521705100J0G
Related LinksH52170, H521705100J0G Datasheet, FFF Distributor
H521705100J0G Details Description
Related parts for H521705100J0G
RES SMD 10 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 1POS OR datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 5A 5V datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 9/16-18 UNF 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf