Illinois Capacitor 225MSR250K
225MSR250K picture photo
Mfg. Part Number
225MSR250K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 250V RADIAL
Datasheet Download
225MSR250K.pdf
Availability of 225MSR250K
QUANTITY
225MSR250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 225MSR250K
Internal Part NumberEIS-225MSR250K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMSR
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.201" L x 0.472" W (30.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)225MSR250K
Related Links225MS, 225MSR250K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
225MSR250K Details Description
Related parts for 225MSR250K
HOLDER BATTERY 3CELL AA PC MNT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A 20SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 25NS 44PLCC datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP POS HV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
SIL FEMALE CRIMP HOUSING 5POS datasheet.pdf
CONN INSERT 17POS SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf