Vishay/Dale RNC60J1154BSB14
RNC60J1154BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1154BSB14
Brief Description
RES 1.15M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1154BSB14.pdf
Availability of RNC60J1154BSB14
QUANTITY
RNC60J1154BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1154BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1154BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1154BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1154BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1154BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1154BSB14
MOSFET P-CH 12V 4.5A 6-TSOP datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 569 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X6S 0402 datasheet.pdf
INDUCTOR 6.0 X 5.4 X 2.0 0.15UH datasheet.pdf