Illinois Capacitor 225PHB250K2H
225PHB250K2H picture photo
Mfg. Part Number
225PHB250K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 250V RADIAL
Datasheet Download
225PHB250K2H.pdf
Availability of 225PHB250K2H
QUANTITY
225PHB250K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 225PHB250K2H
Internal Part NumberEIS-225PHB250K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHB
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5.8 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)225PHB250K2H
Related Links225PHB, 225PHB250K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
225PHB250K2H Details Description
Related parts for 225PHB250K2H
LAMP INCAND T-1 3/4 28V GROOVE datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 99.45UH SMD datasheet.pdf
TOOL DIE COAXICON USE/W 69710 datasheet.pdf
RES 5 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 30A I2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 18COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK CMOS datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf