Illinois Capacitor 225PHB250K2H
225PHB250K2H picture photo
Mfg. Part Number
225PHB250K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 250V RADIAL
Datasheet Download
225PHB250K2H.pdf
Availability of 225PHB250K2H
QUANTITY
225PHB250K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 225PHB250K2H
Internal Part NumberEIS-225PHB250K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHB
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5.8 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)225PHB250K2H
Related Links225PHB, 225PHB250K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
225PHB250K2H Details Description
Related parts for 225PHB250K2H
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP CER 390PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
10GBPS CX4 CABLE - 20" datasheet.pdf
BNC(F) REAR MNT HERMETIC RECPT datasheet.pdf
SENSOR FORCE LOAD CELL 100LBS datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 20% 480VAC AXIA datasheet.pdf
22UF 100V 6,3X11 datasheet.pdf