Vishay/BCcomponents K102K10C0GF5UL2
K102K10C0GF5UL2 picture photo
Mfg. Part Number
K102K10C0GF5UL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K102K10C0GF5UL2.pdf
Availability of K102K10C0GF5UL2
QUANTITY
K102K10C0GF5UL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K102K10C0GF5UL2
Internal Part NumberEIS-K102K10C0GF5UL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K102K10C0GF5UL2
Related LinksK102K10, K102K10C0GF5UL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K102K10C0GF5UL2 Details Description
Related parts for K102K10C0GF5UL2
IC LINE DRIVER DUAL 3ST 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
HAN KIT 6B W/ 1/2" NPT ADAPTER datasheet.pdf
508 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf