Vishay/Dale RWR80S1200FSB12
RWR80S1200FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1200FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1200FSB12.pdf
Availability of RWR80S1200FSB12
QUANTITY
RWR80S1200FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1200FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1200FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1200FSB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1200FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1200FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S1200FSB12
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS STR datasheet.pdf
RES 20 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 3.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V EMD3 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 7.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 19POS datasheet.pdf
OSC MEMS 6.14MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
XCEDE HD 4W 6PVH 6COL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf