Vicor Corporation V72C12C150BL
V72C12C150BL picture photo
Mfg. Part Number
V72C12C150BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V72C12C150BL.pdf
Availability of V72C12C150BL
QUANTITY
V72C12C150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C12C150BL
Internal Part NumberEIS-V72C12C150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C12C150BL
Related LinksV72C12, V72C12C150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C12C150BL Details Description
Related parts for V72C12C150BL
CONN RECEPT 30POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TRANSISTOR POWER LDMOS SOT502A datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 11POS .100 15AU datasheet.pdf
RES 3.92M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
17+17 WAY M VERT 3MM TAIL WOJS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS 1MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 200MHZ 6DFN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf