Illinois Capacitor 225PPA102KS
225PPA102KS picture photo
Mfg. Part Number
225PPA102KS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 1KV AXIAL
Datasheet Download
225PPA102KS.pdf
Availability of 225PPA102KS
QUANTITY
225PPA102KS Order Process
Ship out your order
Specifications of 225PPA102KS
Internal Part NumberEIS-225PPA102KS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPA
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC480V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.299" Dia x 2.323" L (33.00mm x 59.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)225PPA102KS
Related Links225PP, 225PPA102KS Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
225PPA102KS Details Description
Related parts for 225PPA102KS
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A DPAK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf