Illinois Capacitor 225PSB122K2R
225PSB122K2R picture photo
Mfg. Part Number
225PSB122K2R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 1.2KV RADIAL
Datasheet Download
225PSB122K2R.pdf
Availability of 225PSB122K2R
QUANTITY
225PSB122K2R Order Process
Ship out your order
Specifications of 225PSB122K2R
Internal Part NumberEIS-225PSB122K2R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC630V
Voltage Rating - DC1200V (1.2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)225PSB122K2R
Related Links225PSB, 225PSB122K2R Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
225PSB122K2R Details Description
Related parts for 225PSB122K2R
IC DGTL POT 50K UP/DN TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .125DIA TINLEAD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO263-3 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 2KV U2J 1210 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 G,R,Y/G DIFF datasheet.pdf
3M 4905 VHB 2" SQ - 5/PACK datasheet.pdf
IC REDRIVER SATA 2CH 20TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 42POS datasheet.pdf
BOARD LED 10.8" 4000K 90CRI datasheet.pdf
THERMOSTAT A10 90 5C AUTO RESET datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf