Illinois Capacitor 226MHBS60K2R
226MHBS60K2R picture photo
Mfg. Part Number
226MHBS60K2R
Brief Description
CAP FILM 22UF 10% 1.1KV RADIAL
Datasheet Download
226MHBS60K2R.pdf
Availability of 226MHBS60K2R
QUANTITY
226MHBS60K2R Order Process
Ship out your order
Specifications of 226MHBS60K2R
Internal Part NumberEIS-226MHBS60K2R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1100V (1.1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.6 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)226MHBS60K2R
Related Links226MHB, 226MHBS60K2R Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
226MHBS60K2R Details Description
Related parts for 226MHBS60K2R
IC FLASH 2MBIT 120NS 32VSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER M3.5 NYLON 3/16" datasheet.pdf
AES-EBU ADAPTER FEM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
2" C-RANGE IR WINDOW KWIK TWIST datasheet.pdf
CAP CER 80PF 9KV R85 AXIAL datasheet.pdf