Illinois Capacitor 226TTA450M
226TTA450M picture photo
Mfg. Part Number
226TTA450M
Brief Description
AXIAL E-CAP
Datasheet Download
226TTA450M.pdf
Availability of 226TTA450M
QUANTITY
226TTA450M Order Process
Ship out your order
Specifications of 226TTA450M
Internal Part NumberEIS-226TTA450M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTTA
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)18.839 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia x 1.220" L (16.00mm x 31.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)226TTA450M
Related Links226TT, 226TTA450M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
226TTA450M Details Description
Related parts for 226TTA450M
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5.0K OHM SMD 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 7.5MM datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
MOSFET 4P-CH 30V 0.6A 14DIP datasheet.pdf