| Internal Part Number | EIS-227AXZ035M | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Series | AXZ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Capacitance | 220µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.06 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Type | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 600mA | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.417" (10.60mm) | |
| Surface Mount Land Size | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Radial, Can - SMD | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 227AXZ035M | |
| Related Links | 227AX, 227AXZ035M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor | |
 | 641124-4 | CONN HEADER 4POS STR .100 15GOLD | datasheet.pdf | |