Illinois Capacitor 227BPA050M
227BPA050M picture photo
Mfg. Part Number
227BPA050M
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V AXIAL
Datasheet Download
227BPA050M.pdf
Availability of 227BPA050M
QUANTITY
227BPA050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 227BPA050M
Internal Part NumberEIS-227BPA050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBPA
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.055 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current600mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia x 1.220" L (12.50mm x 31.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)227BPA050M
Related Links227BP, 227BPA050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
227BPA050M Details Description
Related parts for 227BPA050M
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
ADM64S/AE64G/ADM64S datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256FGBGA datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
20CKT PICOFLEX 400MM LONG datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL NK datasheet.pdf