Illinois Capacitor 227CKE035M
227CKE035M picture photo
Mfg. Part Number
227CKE035M
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
227CKE035M.pdf
Availability of 227CKE035M
QUANTITY
227CKE035M Order Process
Ship out your order
Specifications of 227CKE035M
Internal Part NumberEIS-227CKE035M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKE
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)904 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current295mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)227CKE035M
Related Links227CK, 227CKE035M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
227CKE035M Details Description
Related parts for 227CKE035M
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMB datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 21POS datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 2.1A SOT23 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 157.32 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
ENCLOSED DISCONNECTS datasheet.pdf
CTV 18C MIXED(TWIN) SKT PLUG datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf