Illinois Capacitor 227ULR010MEW
227ULR010MEW picture photo
Mfg. Part Number
227ULR010MEW
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 220UF 20% 10V T/H
Datasheet Download
227ULR010MEW.pdf
Availability of 227ULR010MEW
QUANTITY
227ULR010MEW Order Process
Ship out your order
Specifications of 227ULR010MEW
Internal Part NumberEIS-227ULR010MEW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesULR
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)750 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)227ULR010MEW
Related Links227ULR, 227ULR010MEW Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
227ULR010MEW Details Description
Related parts for 227ULR010MEW
RES SMD 14K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.5GHZ 1295FCBGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC AED SMARTPOWER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf