Illinois Capacitor 227ULR016MFH
227ULR016MFH picture photo
Mfg. Part Number
227ULR016MFH
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 220UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
227ULR016MFH.pdf
Availability of 227ULR016MFH
QUANTITY
227ULR016MFH Order Process
Ship out your order
Specifications of 227ULR016MFH
Internal Part NumberEIS-227ULR016MFH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesULR
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)750 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current5A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)227ULR016MFH
Related Links227ULR, 227ULR016MFH Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
227ULR016MFH Details Description
Related parts for 227ULR016MFH
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RING NON-INSUL #3/8 50PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CLAMP datasheet.pdf
RES NTWRK 48 RES MULT OHM 64LBGA datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 1A SYNC QFN datasheet.pdf
IC SLIC 1CH UNIV 100V 48QFN datasheet.pdf