Sensata Technologies/Airpax 229D-2-1-65-4-9-50
229D-2-1-65-4-9-50 picture photo
Mfg. Part Number
229D-2-1-65-4-9-50
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 240VAC
Datasheet Download
229D-2-1-65-4-9-50.pdf
Availability of 229D-2-1-65-4-9-50
QUANTITY
229D-2-1-65-4-9-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 229D-2-1-65-4-9-50
Internal Part NumberEIS-229D-2-1-65-4-9-50
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating50A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeDIN Rail
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)229D-2-1-65-4-9-50
Related Links229D-2-1-, 229D-2-1-65-4-9-50 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
229D-2-1-65-4-9-50 Details Description
Related parts for 229D-2-1-65-4-9-50
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA LLDS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5.9V 75MA SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug for Male Contacts 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf