Illinois Capacitor 229LBA016M2BH
229LBA016M2BH picture photo
Mfg. Part Number
229LBA016M2BH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
229LBA016M2BH.pdf
Availability of 229LBA016M2BH
QUANTITY
229LBA016M2BH Order Process
Ship out your order
Specifications of 229LBA016M2BH
Internal Part NumberEIS-229LBA016M2BH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBA
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)37.68 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.23A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)229LBA016M2BH
Related Links229LBA, 229LBA016M2BH Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
229LBA016M2BH Details Description
Related parts for 229LBA016M2BH
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-10V datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 1/4X18" A MED datasheet.pdf
RES 5.23 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A TO252 datasheet.pdf
TOOL POSITIONER M22520/2-24 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf