Signal Transformer 230-40-LPI
230-40-LPI picture photo
Mfg. Part Number
230-40-LPI
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR SEMI-TORO 9VA THRU HOLE
Datasheet Download
230-40-LPI.pdf
Availability of 230-40-LPI
QUANTITY
230-40-LPI Order Process
Ship out your order
Specifications of 230-40-LPI
Internal Part NumberEIS-230-40-LPI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package50
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesLPI
TypeSemi-Toroidal
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max)Parallel 80mA, Series 40mA
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max9 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension60.20mm L x 42.10mm W
Height - Seated (Max)27.40mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)230-40-LPI
Related Links230-4, 230-40-LPI Datasheet, Signal Transformer Distributor
230-40-LPI Details Description
Related parts for 230-40-LPI
CONN RCPT 46POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC70-5 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 30LV+GROUND PIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 19PR BRD 300V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 16SOIC datasheet.pdf