Bourns Inc. 2300HT-101-H
2300HT-101-H picture photo
Mfg. Part Number
2300HT-101-H
Brief Description
FIXED IND 100UH 8.3A 41 MOHM TH
Datasheet Download
2300HT-101-H.pdf
Availability of 2300HT-101-H
QUANTITY
2300HT-101-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300HT-101-H
Internal Part NumberEIS-2300HT-101-H
Material - CorePowdered Iron
Inductance100µH
Tolerance±15%
Current Rating8.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)41 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia (32.51mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300HT-101-H
Related Links2300HT, 2300HT-101-H Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300HT-101-H Details Description
Related parts for 2300HT-101-H
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8DFN datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 2POS BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE D 6POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SGE-225-2-0760 00300C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf