Bourns Inc. 2300HT-1R8-H
2300HT-1R8-H picture photo
Mfg. Part Number
2300HT-1R8-H
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 34.6A 3 MOHM TH
Datasheet Download
2300HT-1R8-H.pdf
Availability of 2300HT-1R8-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2300HT-1R8-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300HT-1R8-H
Internal Part NumberEIS-2300HT-1R8-H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.8µH
Tolerance±15%
Current Rating34.6A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia (32.51mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300HT-1R8-H
Related Links2300HT, 2300HT-1R8-H Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300HT-1R8-H Details Description
Related parts for 2300HT-1R8-H
CONN HEADER 120POS W/O POST SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 5PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG/SS OUT 24V datasheet.pdf
COUNTER LCD 7 CHAR PANEL MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
LED YLW-GRN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 360MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
RES 110 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf