Bourns Inc. 2300HT-221-H-RC
2300HT-221-H-RC picture photo
Mfg. Part Number
2300HT-221-H-RC
Brief Description
FIXED IND 220UH 6.8A 61 MOHM TH
Datasheet Download
2300HT-221-H-RC.pdf
Availability of 2300HT-221-H-RC
QUANTITY
2300HT-221-H-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300HT-221-H-RC
Internal Part NumberEIS-2300HT-221-H-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Material - CorePowdered Iron
Inductance220µH
Tolerance±15%
Current Rating6.8A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)61 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia (32.51mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300HT-221-H-RC
Related Links2300HT-, 2300HT-221-H-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300HT-221-H-RC Details Description
Related parts for 2300HT-221-H-RC
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS L 6000A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 700MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC MCU ARM9 64KB ROM 247TFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf