Bourns Inc. 2300HT-331-H-RC
2300HT-331-H-RC picture photo
Mfg. Part Number
2300HT-331-H-RC
Brief Description
FIXED IND 330UH 4.9A 100 MOHM TH
Datasheet Download
2300HT-331-H-RC.pdf
Availability of 2300HT-331-H-RC
QUANTITY
2300HT-331-H-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300HT-331-H-RC
Internal Part NumberEIS-2300HT-331-H-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Material - CorePowdered Iron
Inductance330µH
Tolerance±15%
Current Rating4.9A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia (32.51mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300HT-331-H-RC
Related Links2300HT-, 2300HT-331-H-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300HT-331-H-RC Details Description
Related parts for 2300HT-331-H-RC
IDC CABLE - MDK36K/MC37G/X datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS R/A PCB PRSFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 8SOIC datasheet.pdf
PTC 2.60A 6VDC RESETTABLE 1812L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf