Bourns Inc. 2300HT-391-H
2300HT-391-H picture photo
Mfg. Part Number
2300HT-391-H
Brief Description
FIXED IND 390UH 4.7A 130 MOHM TH
Datasheet Download
2300HT-391-H.pdf
Availability of 2300HT-391-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2300HT-391-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300HT-391-H
Internal Part NumberEIS-2300HT-391-H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Material - CorePowdered Iron
Inductance390µH
Tolerance±15%
Current Rating4.7A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia (32.51mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300HT-391-H
Related Links2300HT, 2300HT-391-H Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300HT-391-H Details Description
Related parts for 2300HT-391-H
IC REG BST SWITCHD CAP INV 8DIP datasheet.pdf
IC TEMP SNSR 5V DUAL TRIP 8-DIP datasheet.pdf
IC XLATOR 9BIT ECL-TTL 28-PLCC datasheet.pdf
CONN STACKER 72POS 0.100" T/H datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
ANTENNA RUBB DUCK DUAL SWIVL SMA datasheet.pdf
XMITTER MINI HP FIB OPT ST PORT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf