Bourns Inc. 2300HT-560-H-RC
2300HT-560-H-RC picture photo
Mfg. Part Number
2300HT-560-H-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 9.7A 30 MOHM TH
Datasheet Download
2300HT-560-H-RC.pdf
Availability of 2300HT-560-H-RC
QUANTITY
2300HT-560-H-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300HT-560-H-RC
Internal Part NumberEIS-2300HT-560-H-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package36
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2300HT
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance56µH
Tolerance±15%
Current Rating9.7A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia (32.51mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300HT-560-H-RC
Related Links2300HT-, 2300HT-560-H-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300HT-560-H-RC Details Description
Related parts for 2300HT-560-H-RC
IC TXRX RS232 LP 1MBPS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8SSOPB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf