Bourns Inc. 2300HT-560-V
2300HT-560-V picture photo
Mfg. Part Number
2300HT-560-V
Brief Description
FIXED IND 56UH 9.7A 30 MOHM TH
Datasheet Download
2300HT-560-V.pdf
Availability of 2300HT-560-V
QUANTITY
2300HT-560-V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300HT-560-V
Internal Part NumberEIS-2300HT-560-V
Material - CorePowdered Iron
Inductance56µH
Tolerance±15%
Current Rating9.7A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300HT-560-V
Related Links2300HT, 2300HT-560-V Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300HT-560-V Details Description
Related parts for 2300HT-560-V
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG SPECT 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf