Bourns Inc. 2300HT-6R8-V
2300HT-6R8-V picture photo
Mfg. Part Number
2300HT-6R8-V
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 24.5A 5 MOHM TH
Datasheet Download
2300HT-6R8-V.pdf
Availability of 2300HT-6R8-V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2300HT-6R8-V Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300HT-6R8-V
Internal Part NumberEIS-2300HT-6R8-V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Material - CorePowdered Iron
Inductance6.8µH
Tolerance±15%
Current Rating24.5A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300HT-6R8-V
Related Links2300HT, 2300HT-6R8-V Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300HT-6R8-V Details Description
Related parts for 2300HT-6R8-V
CONN PIN 26-30AWG PRE-TIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 5W AXIAL datasheet.pdf
USB CORE DRIVE 8GB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC MODULATOR 2CH 48QFN datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1A 230 MOHM TH datasheet.pdf
RING TONGUE datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf