Rubycon 63YXF10MEFC5X11
63YXF10MEFC5X11 picture photo
Mfg. Part Number
63YXF10MEFC5X11
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
63YXF10MEFC5X11.pdf
Availability of 63YXF10MEFC5X11
QUANTITY
63YXF10MEFC5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 63YXF10MEFC5X11
Internal Part NumberEIS-63YXF10MEFC5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesYXF
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36.5mA
Impedance2.3 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)63YXF10MEFC5X11
Related Links63YXF10, 63YXF10MEFC5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
63YXF10MEFC5X11 Details Description
Related parts for 63YXF10MEFC5X11
SWITCH DIP RAISED RCKR SLD 5POS datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SL 5.08HC/20/180LF 3.2SN OR BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf