Bourns Inc. 2300HT-8R2-V-RC
2300HT-8R2-V-RC picture photo
Mfg. Part Number
2300HT-8R2-V-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 24.3A 5 MOHM TH
Datasheet Download
2300HT-8R2-V-RC.pdf
Availability of 2300HT-8R2-V-RC
QUANTITY
2300HT-8R2-V-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300HT-8R2-V-RC
Internal Part NumberEIS-2300HT-8R2-V-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel Change 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2300HT
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance8.2µH
Tolerance±15%
Current Rating24.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300HT-8R2-V-RC
Related Links2300HT-, 2300HT-8R2-V-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300HT-8R2-V-RC Details Description
Related parts for 2300HT-8R2-V-RC
DIODE ARRAY GP 200V 225MA SOT143 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 30POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 8COL VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN CRIMP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V datasheet.pdf