Bourns Inc. 2300LL-3R9-V-RC
2300LL-3R9-V-RC picture photo
Mfg. Part Number
2300LL-3R9-V-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 26.3A 2 MOHM TH
Datasheet Download
2300LL-3R9-V-RC.pdf
Availability of 2300LL-3R9-V-RC
QUANTITY
2300LL-3R9-V-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300LL-3R9-V-RC
Internal Part NumberEIS-2300LL-3R9-V-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2300LL
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreSendust
Inductance3.9µH
Tolerance±20%
Current Rating26.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300LL-3R9-V-RC
Related Links2300LL-, 2300LL-3R9-V-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300LL-3R9-V-RC Details Description
Related parts for 2300LL-3R9-V-RC
VARISTOR 389V 6.5KA ENCASED datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 12POS datasheet.pdf