Bourns Inc. 2300LL-5R6-H-RC
2300LL-5R6-H-RC picture photo
Mfg. Part Number
2300LL-5R6-H-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 24A 3 MOHM TH
Datasheet Download
2300LL-5R6-H-RC.pdf
Availability of 2300LL-5R6-H-RC
QUANTITY
2300LL-5R6-H-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 2300LL-5R6-H-RC
Internal Part NumberEIS-2300LL-5R6-H-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2300LL
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreSendust
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating24A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.280" Dia (32.51mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.51mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2300LL-5R6-H-RC
Related Links2300LL-, 2300LL-5R6-H-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
2300LL-5R6-H-RC Details Description
Related parts for 2300LL-5R6-H-RC
CONN TERM BLOCK TS35 SLOT PA BU datasheet.pdf
CONN FFC TOP 16POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LP2HR 5.08/30/90 3.2SN OR datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/02/90 3.5SN BK TU datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.8V 4-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf