3M 2302-5111-TG
2302-5111-TG picture photo
Mfg. Part Number
2302-5111-TG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
PIN STRIP HEADER 2 PIN RIGHT ANG
Datasheet Download
2302-5111-TG.pdf
Availability of 2302-5111-TG
QUANTITY
2302-5111-TG Order Process
Ship out your order
Specifications of 2302-5111-TG
Internal Part NumberEIS-2302-5111-TG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2300
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2302-5111-TG
Related Links2302-5, 2302-5111-TG Datasheet, 3M Distributor
2302-5111-TG Details Description
Related parts for 2302-5111-TG
CABLE PLUG-PLUG ETHERNET 1METER datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.75V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.4A 68 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
9800UF 450V 35X54 85C ST datasheet.pdf