3M 2302-5111-TG
2302-5111-TG picture photo
Mfg. Part Number
2302-5111-TG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
PIN STRIP HEADER 2 PIN RIGHT ANG
Datasheet Download
2302-5111-TG.pdf
Availability of 2302-5111-TG
QUANTITY
2302-5111-TG Order Process
Ship out your order
Specifications of 2302-5111-TG
Internal Part NumberEIS-2302-5111-TG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2300
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2302-5111-TG
Related Links2302-5, 2302-5111-TG Datasheet, 3M Distributor
2302-5111-TG Details Description
Related parts for 2302-5111-TG
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
OSC VCO 1500-2600MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7 OHM 5% 400W datasheet.pdf
MOSFET DVR ULT FAST 14A 8-DIP datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 36QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 48POS datasheet.pdf