Microsemi Power Products APTM100DA18CT1G
APTM100DA18CT1G picture photo
Mfg. Part Number
APTM100DA18CT1G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 40A SP1
Datasheet Download
APTM100DA18CT1G.pdf
Availability of APTM100DA18CT1G
QUANTITY
APTM100DA18CT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTM100DA18CT1G
Internal Part NumberEIS-APTM100DA18CT1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPOWER MOS 8™
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A
Rds On (Max) @ Id, Vgs216 mOhm @ 33A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs570nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds14800pF @ 25V
Power - Max657W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP1
Supplier Device PackageSP1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTM100DA18CT1G
Related LinksAPTM100, APTM100DA18CT1G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTM100DA18CT1G Details Description
Related parts for APTM100DA18CT1G
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC46/X datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 950 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
RES 226 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf