3M 2307-12MMX55M
2307-12MMX55M picture photo
Mfg. Part Number
2307-12MMX55M
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE MASKING NATURAL 12MM X 55M
Datasheet Download
2307-12MMX55M.pdf
Availability of 2307-12MMX55M
QUANTITY
2307-12MMX55M Order Process
Ship out your order
Specifications of 2307-12MMX55M
Internal Part NumberEIS-2307-12MMX55M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDate Code Decipher
MSDS Material Safety DatasheetScotch Masking Tape, 3M Masking Tape & Double Coated Paper Tape MSDS
Standard Package72
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
Series2307
PackagingRoll
Tape TypeMasking
AdhesiveRubber
Backing, CarrierCrepe Paper
Thickness0.0052" (5.2 mils, 0.132mm)
Thickness - Adhesive-
Thickness - Backing, Carrier, Liner-
Width0.47" (12.00mm)
Length180' (55.0m) 60 yds
ColorNatural
UsagePaint Masking
Temperature Range200°F (93°C) - 30 minutes
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2307-12MMX55M
Related Links2307-1, 2307-12MMX55M Datasheet, 3M Distributor
2307-12MMX55M Details Description
Related parts for 2307-12MMX55M
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V U2J 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 NYLON 23MM datasheet.pdf
KIT DEV PHLATLIGHT CBM380 LED datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 200MA 2.3 OHM datasheet.pdf