3M 233+96MMX55M
233+96MMX55M picture photo
Mfg. Part Number
233+96MMX55M
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE MASKING PERFORM 96MMX55M
Datasheet Download
233+96MMX55M.pdf
Availability of 233+96MMX55M
QUANTITY
233+96MMX55M Order Process
Ship out your order
Specifications of 233+96MMX55M
Internal Part NumberEIS-233+96MMX55M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDate Code Decipher
MSDS Material Safety Datasheet233+ MSDS
Standard Package8
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
SeriesScotch® 233+
PackagingRoll
Tape TypeMasking, High Performance
AdhesiveRubber
Backing, CarrierCrepe Paper
Thickness0.0067" (6.7 mils, 0.170mm)
Thickness - Adhesive-
Thickness - Backing, Carrier, Liner-
Width3.78" (96.00mm)
Length180' (55.0m) 60 yds
ColorGreen
UsagePaint Masking, Automotive
Temperature Range250°F (121°C) - 30 minutes
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)233+96MMX55M
Related Links233+96, 233+96MMX55M Datasheet, 3M Distributor
233+96MMX55M Details Description
Related parts for 233+96MMX55M
WIRE TIE 7.3" 40LBS WHT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 5%10W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
SENS PROX M18 10MM DC3W-NC datasheet.pdf
RES SMD 8.45M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 13.2W 3.3V 4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf