3M 2348-5221-TG
2348-5221-TG picture photo
Mfg. Part Number
2348-5221-TG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
PIN STRIP HEADER 48 PIN RIGHT AN
Datasheet Download
2348-5221-TG.pdf
Availability of 2348-5221-TG
QUANTITY
2348-5221-TG Order Process
Ship out your order
Specifications of 2348-5221-TG
Internal Part NumberEIS-2348-5221-TG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series2300
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions48
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2348-5221-TG
Related Links2348-5, 2348-5221-TG Datasheet, 3M Distributor
2348-5221-TG Details Description
Related parts for 2348-5221-TG
IC LATCH BIDIRECT 9-BIT 28-PLCC datasheet.pdf
FACEPLATE RECT ELEC & BEZEL WHT datasheet.pdf
HEAT SHRINK PVC 3/8" X 25' datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
POWER CABLE W/BRAKE 50M datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 03CKT datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
POWER TRANSMITTER CONTROL IC datasheet.pdf
26500 8C 8#12 SKT RECP datasheet.pdf
140UF 75V 16X55 105C AXI datasheet.pdf