| Internal Part Number | EIS-234A021-25/225-0 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Heat Shrink Boots, Caps | |
| Series | Thermofit 234A0 | |
| Type | Boot, Rectangular - Right Angle, 90° | |
| Shell Size - Insert | 21 | |
| Features | Adhesive Coating, Fluid Resistant | |
| Color | Black | |
| Material | Elastomer, Semi-Rigid | |
| Large Diameter Supplied | 1.110" (28.2mm) | |
| Large Diameter Recovered | 1.110" (28.2mm) | |
| Small Diameter Supplied | 0.400" (10.2mm) | |
| Small Diameter Recovered | 0.210" (5.3mm) | |
| Large Recovered Length | 0.970" (24.6mm) | |