Vicor Corporation V110A8C300BF
V110A8C300BF picture photo
Mfg. Part Number
V110A8C300BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V110A8C300BF.pdf
Availability of V110A8C300BF
QUANTITY
V110A8C300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8C300BF
Internal Part NumberEIS-V110A8C300BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8C300BF
Related LinksV110A8, V110A8C300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8C300BF Details Description
Related parts for V110A8C300BF
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC 28-TSSOP datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 600A 170V PWR DIST datasheet.pdf
VARISTOR 420V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 23A TDSON-8 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 800MA 270 MOHM datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/09/90 3.2SN BK datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 410MA 620 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf