TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T77S1D10-24
T77S1D10-24 picture photo
Mfg. Part Number
T77S1D10-24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Datasheet Download
T77S1D10-24.pdf
Availability of T77S1D10-24
QUANTITY
T77S1D10-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of T77S1D10-24
Internal Part NumberEIS-T77S1D10-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
3D Model1-1393194-0.pdf
PCN Design/Specification1393194, 141912y Design 05/Jun/2014
Multiple Devices Case Base 03/Jun/2015
PCN PackagingMultiple Devices 22/Jan/2015
Multiple Devices Packaging Reversal 20/May/2015
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesT77
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current18.75mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time4ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power450 mW
Coil Resistance1.28 kOhms
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T77S1D10-24
Related LinksT77S1, T77S1D10-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T77S1D10-24 Details Description
Related parts for T77S1D10-24
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE COAX PLEN RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
IC FIFO 32768X36 15NS 256BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf