TE Connectivity Raychem Cable Protection 234A042-25/225-0
234A042-25/225-0 picture photo
Mfg. Part Number
234A042-25/225-0
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Boots, Caps
Brief Description
BOOT MOLDED
Datasheet Download
234A042-25/225-0.pdf
Availability of 234A042-25/225-0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
234A042-25/225-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 234A042-25/225-0
Internal Part NumberEIS-234A042-25/225-0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Boots, Caps
SeriesThermofit 234A0
TypeBoot, Rectangular - Right Angle, 90°
Shell Size - Insert42
FeaturesAdhesive Coating, Fluid Resistant
ColorBlack
MaterialElastomer, Semi-Rigid
Large Diameter Supplied2.310" (58.7mm)
Large Diameter Recovered2.310" (58.7mm)
Small Diameter Supplied0.680" (17.3mm)
Small Diameter Recovered0.340" (8.6mm)
Large Recovered Length1.200" (30.5mm)
Small Recovered Length-
Total Length Supplied-
Total Length Recovered-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)234A042-25/225-0
234A042-25/225-0 Details Description
Related parts for 234A042-25/225-0
RACEWAY NOHOLE LGY 2X1"(6=6') datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 7.5V D SIZE ZINC datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR RS232 5V 14SOIC datasheet.pdf