Cornell Dubilier Electronics 23FB44225-F
23FB44225-F picture photo
Mfg. Part Number
23FB44225-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 22.5UF 10% 440VAC QC
Datasheet Download
23FB44225-F.pdf
Availability of 23FB44225-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
23FB44225-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 23FB44225-F
Internal Part NumberEIS-23FB44225-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPF
PackagingBulk
Capacitance22.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.125" Dia (53.98mm), Lip
Height - Seated (Max)3.250" (82.55mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)23FB44225-F
Related Links23FB4, 23FB44225-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
23FB44225-F Details Description
Related parts for 23FB44225-F
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
BALUN FILM 0603 870MHZ datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 800MHZ-4.2GHZ datasheet.pdf
CONN D-SUB datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-5.05V 3W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 26POS datasheet.pdf