Cornell Dubilier Electronics 23FD3303-F
23FD3303-F picture photo
Mfg. Part Number
23FD3303-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3UF 10% 330VAC QC TERM
Datasheet Download
23FD3303-F.pdf
Availability of 23FD3303-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
23FD3303-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 23FD3303-F
Internal Part NumberEIS-23FD3303-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPF
PackagingBulk
Capacitance3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC330V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.125" Dia (53.98mm), Lip
Height - Seated (Max)2.880" (73.15mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)23FD3303-F
Related Links23FD3, 23FD3303-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
23FD3303-F Details Description
Related parts for 23FD3303-F
IC IGBT/MOSFET DRIVER ADV 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3A 125VAC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO214AB datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf