JST Sales America Inc. 23FLZ-RSM1-TB
23FLZ-RSM1-TB picture photo
Mfg. Part Number
23FLZ-RSM1-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 23POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
23FLZ-RSM1-TB.pdf
Availability of 23FLZ-RSM1-TB
QUANTITY
23FLZ-RSM1-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 23FLZ-RSM1-TB
Internal Part NumberEIS-23FLZ-RSM1-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFLZ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions23
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Actuator MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)23FLZ-RSM1-TB
Related Links23FLZ-, 23FLZ-RSM1-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
23FLZ-RSM1-TB Details Description
Related parts for 23FLZ-RSM1-TB
RELAY OPTOMOS SP-NO 120MA 4-SOP datasheet.pdf
FIXED IND 253UH 980MA 398.7 MOHM datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ADJ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 21W .8-1.8VOUT SMD datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 13.2A 16 MOHM datasheet.pdf
RES 140 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
THERMOSTAT 40 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf